»

märts 10

Prindi see Postitus

Pariisist tagasi 3.kohaga!

Möödunud nädalal oli meie kooli õpilastel Dolores Riineril   (K 3) , Andrus Koljul (PM 3) ja minul võimalus külastada Pariisis rahvusvahelist põllumajandusnäitust, mis toimub igal aastal, nii juba 20 aastat.

Pärast mitmekordset turvakontrolli pääseb suurde messikeskusse Pariisi äärelinnas, kuhu on kokku toodud enam-vähem kõik elukad, kes planeedil Maa liiguvad. Inimesed vaatavad loomi, loomad neid. On väga kuulsaid veisetõuge nagu Ethnic Blue, palju kohalikke tõuge, eesotsas Charolais´ga. Kitsed, lambad, koerad, puuduvad aga linnud mingi kardetava haiguspuhangu tõttu. See-eest on saadaval  Foie Gras,  ülesöödetud partide või hanede maksahõrgutis, mis meist jääb proovimata.

Üldse on toitlustamas ligi 40 restorani, sest külastajaid on arvukalt. Peetakse palju toiduvõistlusi – selgitatakse välja parimad juustud, pasteedid, veinid, mahlad, keedised,jm.

Õpilastele toimuvad veini – ja loomahindamise võistlused. Esimesel päeval on mõlemal treening, teisel päeval sõidab Andrus messile võistlema, Dolorese võistlus toimub  Pariisi kesklinnas, kuulsas hoones nimega Institut Parisien du Vin et des Spiritueux.

Prantslased võistlevad eraldi, neid on palju rohkem kui välismaalasi, keda on kokku 24. Hinnatakse viit valget veini ja nelja punast. Kirjeldatakse värvi, lõhna, maitset, päritolupiirkonda, pakutakse veini hinnaklassi ja aastakäiku.  Doloresel läheb väga hästi, ta  saavutab  3. koha, edestades suuri önoloogiakoole. Tänu finaalipääsemisele jäävad meie plaanid Pariisiga tutvumiseks katki. Andrus teeb solidaarsusest kogu finaalvõistluse närvi kaasa. Finaalis tuleb uuesti veini hinnata, aga tutvustada ka oma veinieelistusi ja Eestit kui veiniriiki. Seda viimast tutvustab ka meie film, mida näeme õhtul palju kordi, kuna ta on pandud taustaks võistluste lõputseremooniale.

Filmis mängivad K 3  õpilased, PM 1 kaksikud Rene ja Reimo ning Monika ja Raiko K1-st. Ja muidugi Olustvere hobused ja Inga Ots. Ja Olustvere vein. Henn aitas meil filmi  vändata.

Pariis ei jää siiski päris nägemata. Võistlus ei lähe Andrusele  edukalt, kuid ta osutub metroorägastikus heaks orienteerujaks. Nii jõuame käia Eiffelist linna vaatamas, Notre Dame ´s, lonkida Montmartre´l ja vaadata Seine jõge.

Euroopa Õhtusöögil tutvustame  vürtsikilu rukkileival, peedi- ja hapukapsa krõpse, suitsujuustul sinepit, jõhvikaid ja kanget alkoholi. Kohtame tuttavaid paljudest riikidest. Ja õnnestub maitsta ka huvitavaid rahvustoite kogu Euroopast. Oli hea kogemus.

Aino Saavaste

Igavene link sellele artiklile: http://www.olustvere.edu.ee/?p=5427